Органічні яблука

Старе англійське прислів’я каже: «З’їдай по яблуку на день, і тобі не знадобиться лікар». Це дійсно так, адже цей вид фруктів містить масу вітамінів і мінералів, а також антиоксиданти, легкозасвоюваний цукор, органічні кислоти та пектин. Усі вони, діючи у комплексі, значно покращують здоров’я по різних напрямках.

Останнім часом дедалі більше країн переходить на вирощування органічних яблук. Мета такої діяльності – отримання екологічно чистих плодів, які не здатні завдати людському організму навіть потенційної шкоди.

Для цього фермери роблять конкретні та дуже важливі кроки:

вибирають сорти яблунь, що
мають максимальну стійкість до
агресивних зовнішніх впливів;

готують ґрунт до посадки плодових дерев особливим чином – звільняють його від бур’янів, вносять органіку та мінеральні концентрати, а потім глибоко перекопують або переорюють землю;

організують зручну систему поливу та підживлення саджанців;

продумують захист рослин від хвороб та шкідників (використання біологічних інсектицидів, феромонних пасток тощо).

Це цікаво:

левова частка корисних бактерій присутня не в м’якоті яблука, а в його насінні. Отже, відмовившись від вживання яблучного огризку з насінням, ви отримаєте лише 10 мільйонів важливих для здоров’я мікроорганізмів зі 100 мільйонів можливих.

У виробництві органічних яблук не прийнятні звичайні методи, що на сьогоднішній день стали широковживаними. Жодних синтетичних стимуляторів росту, гербіцидів, хімічних інсектицидів та добрив. Як результат, соковиті плоди абсолютно позбавлені пестицидів, мають насичений аромат та не викликають алергії. Також для органічних яблук характерний якісний та різноманітний мікробіом, у зв’язку з чим вони приносять організму колосальну користь та дарують насолоду смаком.

Особливо ласощі органічними яблуками позитивно позначаються на роботі кишечника, що страждає від дисбактеріозу і розладів. Згідно з дослідженнями вчених, крім корисних пробіотичних бактерій, такі яблука містять лактобактерії, а ось провокуючі кишкові захворювання та діарею патогени з групи Escherichia-Shigella у них відсутні зовсім.